Grudzień w Pałacu Potockich
Grudzień w Pałacu Potockich
Grudzień w Pałacu Potockich
Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią słynne długie, ciemne wieczory, które… wcale nie muszą być ponure! Po prostu weźcie udział w fantastycznych wydarzeniach w Pałacu Potockich. Do 18 grudnia czeka nas istne zatrzęsienie atrakcji – jedenaście premier literackich, dwa koncerty, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także wystawa w Galerii Pałacu Potockich. W grudniu spotkamy się m.in. z Katarzyną Bellingham, Michałem Choińskim, Arturem Domosławskim, Ignacym Karpowiczem, Ablem Korzeniowskim i Karoliną Krasny.
Wydarzenia literackie
Na pierwszą premierę miesiąca zapraszamy już 3 grudnia o godz. 18.00. Będzie to spotkanie poświęcone debiutanckiej książce Karoliny Krasny Love Song, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Ha!art. Rozmowę z autorką poprowadzi Elżbieta Łapczyńska wraz z kolektywem Sfinga. Spotkanie będzie prowadzone w formule Rozmów Sfingi, gdzie sztywne podziały na prowadzące, gościnię i publiczność zostają zniesione. Zapraszamy do aktywnej dyskusji w sprzyjającej wspólnej rozmowie przestrzeni.
Kolejne dwa dni spędzimy z gorącymi premierami Wydawnictwa Literackiego. 4 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Arturem Domosławskim, znakomitym pisarzem, dziennikarzem i reportażystą, poświęcone jego najnowszej książce Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei. Spotkanie poprowadzi Tomasz Pindel. Następnego dnia, 5 grudnia, o godz. 18.00 Pałac Potockich odwiedzi Ignacy Karpowicz, laureat Paszportu Polityki za książkę Balladyny i romanse. Pisarz powraca do Krakowa z nową powieścią Ludzie z nieba inspirowaną życiorysami legendarnych lotników: pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury.
6 grudnia o godz. 18.00 wraz z Wydawnictwem Znak zapraszamy w fascynującą podróż po polskiej wsi z czasów PRL, w którą wyruszymy dzięki Aleksandrze Kozłowskiej, autorce książki Ambulans jedzie na wieś. Śladami wędrownych wyrwizębów. Rozmowę poprowadzi Wojciech Bonowicz.
7 grudnia o godz. 17.00 Katarzyna Bellingham w rozmowie z Beatą Czajkowską opowie o swojej drugiej książce Tajemnice angielskiego ogrodu. Z właściwym sobie entuzjazmem i pasją autorka pisze o jego głównych zasadach, historii, słynnych ogrodnikach, a także o tym, jak stworzyć swoją oazę w angielskim stylu.
9 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Wawelski Salon Książki”. Tym razem podyskutujemy o publikacji towarzyszącej wystawie Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727–1793) zorganizowanej w Zamku Królewskim na Wawelu. Stanowi ona niepowtarzalną okazję, by zgłębić twórczość jednego z najwybitniejszych XVIII-wiecznych artystów Rzeczypospolitej, tworzącego jednak przede wszystkim w Rzymie. W Polsce przechowywana jest tylko niewielka część dorobku Kuntzego; zdecydowana większość jego dzieł malarskich zdobi kościoły Wiecznego Miasta i włoskiej prowincji Lacjum.
10 grudnia o godz. 18.00 z dr Ewą Woydyłło i Martyną Harland porozmawiamy o książce O wstydzie bez wstydu. Poczuj się dobrze ze sobą. Na wydarzenie zaprasza Wydawnictwo MANDO. Dyskusję poprowadzi Katarzyna Hnat.
11 grudnia o godz. 19.00 zapraszamy na wyjątkowy wieczór literacki w Compare Bookstore. Tereny prywatne. Kafka Gombrowicz czytanie performatywne na podstawie listów do rodziny Franza Kafki i Witolda Gombrowicza to swoisty remiks powstały z połączenia korespondencji do rodziny dwóch wybitnych prozaików.
12 grudnia o godz. 17.00 podczas corocznego spotkania Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego (STAL) z siedzibą w Krakowie jego członkowie i członkinie przeczytają swoje najnowsze wiersze wraz z akompaniamentem muzycznym braci Jaworskich.
13 grudnia o godz. 18.00 w dyskusji wokół książki Gender w gabinecie. Rozmowy o ciele, płci i relacjach wezmą udział Katarzyna Sroczyńska i prof. Barbara Józefik.
W niedzielę 15 grudnia o godz. 16.00 Magda Sekuła-Lemberger i Adam Czapla opowiedzą o książce Niezbędnik mojego głosu. O odzyskiwaniu wrażliwości na siebie i na swój głos. Porozmawiają o tym, jak niezwykłym przewodnikiem jest nasz głos, oraz otworzą dyskusję o tym, jak często ignorujemy swój głos i dlaczego warto mieć z nim bliską relację.
W poniedziałek 16 grudnia o godz. 18.00 Karolina Felberg-Sendecka, redaktorka dzienników Agnieszki Osieckiej, która dogłębnie poznała jej twórczość i sekretne zapiski, opowie o swojej książce Rodzi się ptak. To pierwszy tomie biografii absolutnej, w której autorka Małgośki mówi własnym głosem. Na spotkanie zapraszają Wydawnictwo Znak i Pałac Potockich.
Ostatnia premiera tego roku – 17 grudnia o godz. 19.00 – przypomni, że dokładnie sto lat temu przy kawiarnianym stoliku w hotelu Algonquin na Manhattanie grupa inteligentnych i wygadanych przyjaciół wpadła na pomysł założenia gazety. Miała ona wyrażać wielkomiejskiego ducha Nowego Jorku, być wyrafinowana i dowcipna. „The New Yorker” szybko stał się czymś znacznie więcej: zmienił dziennikarstwo i Amerykę. O historii tego kultowego czasopisma w rozmowie z Jarkiem Szubrychtem opowie Michał Choiński.
Wydarzenia muzyczne
W sezonie świątecznym także w Pałacu Potockich rozbrzmiewają kolędy i pastorałki! 8 grudnia o godz. 16.00 zapraszamy na koncert zatytułowany Opowieść zimowa. Wystąpią soliści, zespoły wokalne i zespoły instrumentalne związani ze Szkołą Muzyczną I st. nr 1 im. St. Wiechowicza, którzy podczas muzycznej podróży w różne regiony świata pokażą rozmaite bożonarodzeniowe tradycje. W ten grudniowy wieczór zabrzmią kolędy, pastorałki oraz piosenki świąteczne w interpretacjach młodych artystów.
14 grudnia o godz. 12.00 będziemy mieli wyjątkową przyjemność gościć Abla Korzeniowskiego, wybitnego kompozytora muzyki filmowej (m.in. Samotny mężczyzna, Zwierzęta nocy, W.E. Królewski romans). Spotkanie towarzyszy gali 30-lecia Sinfonietty Cracovii zatytułowanej Penderecki | Korzeniowski, która odbędzie się 13 grudnia o godz. 19.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Rozmowę z kompozytorem poprowadzi Agata Grabowiecka, dyrektorka Sinfonietty Cracovii i pomysłodawczyni koncertu.
Na ostatnie wydarzenie miesiąca w Pałacu Potockich zapraszamy 18 grudnia o godz. 18.00. W trakcie koncertu w wykonaniu uczniów POSM II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie zabrzmią polskie piosenki z lat 70. i 80.
Wydarzenia dla dzieci
W programie Pałacu Potockich nie mogło zabraknąć „Literackich Chwil” – niedzielnych warsztatów dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. W ich trakcie odkrywamy wspólnie niezwykłość świata, zachwycamy się nieznanym i zatracamy w radości tworzenia i czytania. Warsztaty prowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury. Tym razem warsztaty odbędą się 1 i 8 grudnia o godz. 10.00.
Szkoła patrzenia
„Szkoła patrzenia” to cykl warsztatowych spotkań dla osób, które chcą bardziej świadomie czytać obrazy i korzystać z nich, a także lepiej rozumieć współczesną rzeczywistość: społeczną, medialną, polityczną. Do udziału zapraszamy w szczególności osoby obrazami zajmujące się zawodowo: w sztuce, fotografii, edukacji, projektowaniu filmie, historii sztuki, działaniach cyfrowych, archiwach, fotoedycji i innych.
Tym razem „Szkoła patrzenia” zaprasza na dwa spotkania: 7 grudnia o godz. 12.00 pod hasłem „Jak zobaczyć nowych Polaków?” i 14 grudnia o godz. 12.00 pod hasłem „Jak zobaczyć przyszłość?”. „Szkoła patrzenia” to wydarzenie płatne; obowiązują zapisy. Jego organizatorem jest Fundacja Sztuk Wizualnych.