Pasmo dla dzieci i rodzin na Festiwalu Conrada
Pasmo dla dzieci i rodzin na Festiwalu Conrada
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada wykreślamy, sondujemy i odmalowujemy naturę przyszłości. A nikt nie ma natury bardziej eksperymentalnej od dzieci! Konstruktorki i myśliciele, do których świat należy, wezmą sprawy w swoje ręce, by pokazać dorosłym, jak może być.
17 października o godz. 11.30 pasmo dla dzieci otworzą warsztaty „Tu i teraz!”, inspirowane książką autorstwa Joanny Guszty i Przemka Liputa (Wydawnictwo Kropka). Uczestniczki oraz uczestnicy przygotują wielki kolaż i razem z dinozaurzycą Nadzieją zastanowią się, jak uratować naszą planetę. Na wydarzeniu dzieci zmalują coś razem z ilustratorem, Przemkiem Liputem.
Przez cały festiwalowy tydzień kolaż będzie nabierał nowych znaczeń i zbierał ślady oraz głosy osób odwiedzających Pałac Potockich. Zintensyfikowany czas działania, gromadnie i na hura, to festiwalowy weekend, podczas którego zapraszamy całe rodziny do Pałacu Potockich. W sobotę, 23 października o godz. 10.00, na warsztatach Pantera Adela i planeta kombinacji dzięki wsparciu ilustratorki, Katarzyny Walentynowicz (Pantera Adela i ekoferajna, tekst Paweł F. Majka, Wydawnictwo Widnokrąg), stworzymy niesamowite gry planszowe. Tego samego dnia od południa zapraszamy do odwiedzenia instalacji Pola idzie na pole, której główna bohaterka, ośmiornica, przygotowała dla dzieci liczne niespodzianki. 23 października na najmłodszych czeka jeszcze jedna atrakcja. Teatr rzeczy znalezionych, inspirowany książką Dołek (Emma Adbåge, Wydawnictwo Zakamarki), to warsztat w pudełku przygotowany przez Edytę Stajniak oraz Beatę Kwiecińską i Macieja Dąbrowskiego, twórców domu kultury INSPIRO. Pokażą oni, że z pagórków, krzaków, patyków i kamieni można wyczarować prawdziwy teatr. W niedzielę, 24 października o godz. 10.00, w trakcie spotkania Przybij piątkę Kociej Szajce. Wielka przygoda w Krakowie!, Agata Romaniuk opowie o swojej najnowszej książce (ilustracje Malwina Hajduk, Wydawnictwo Agora). Zaraz po spotkaniu dzieci przeniosą się do świata, który pudlom w głowach się nie mieści, za sprawą warsztatów Wyspa przyszłości. Najmłodsi wraz z bohaterami książki Pudle i frytki, napisanej i zilustrowanej przez Piję Lindenbaum (Wydawnictwo Zakamarki), zbudują miejsce otwarte dla każdego.
Dzieci oraz ich rodzice skorzystają z oferty festiwalowej także w domowym zaciszu i na świeżym powietrzu. Autorka kolejnej festiwalowej atrakcji przeznaczonej dla całych rodzin, Anna Zajda, to specjalistka od edukacji artystycznej. Jej Papierowy ogród, inspirowany książką To pestka (Kirsten Bradley, Wydawnictwo Kropka), jest warsztatem w formie plansz do wycinania i kolorowania, które umożliwią kreatywną zabawę. Papierowy ogród będzie dostępny na stronie www.conradfestival.pl od 18 października 2021.
Zapisy na wszystkie działania zostaną uruchomione 11 października o godz. 10.00. Forma wydarzeń uzależniona będzie od sytuacji epidemicznej.
Warsztat w pudełku można odebrać w Pałacu Potockich w dniu 23 października od godz. 12.00 do godz. 14.00 po wcześniejszym wypełnieniu formularza. Liczba pudełek jest ograniczona.
Wszystkie festiwalowe książki będą dostępne w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej 1. Zachęcamy do czytania przez cały rok, nie tylko podczas Festiwalu. Odwiedzajcie biblioteki i księgarnie kameralne oraz zajrzyjcie 11 października na stronę www.conradfestival.pl. Znajdziecie tam listę książek, które mogą być inspiracją do czytelniczych podróży.
Pasmo dla dzieci i rodzin na Festiwalu Conrada