„Nieprzezroczyste”. Spotkanie z Agnieszką Pajączkowską
„Nieprzezroczyste”. Spotkanie z Agnieszką Pajączkowską
Miesiąc Fotografii, Pałac Potockich oraz Wydawnictwo Czarne zapraszają na spotkanie z Agnieszką Pajączkowską wokół książki “Nieprzezroczyste”. Autorka opisuje wybrane chłopskie zdjęcia, a swoje spostrzeżenia uzupełnia o rozmowy, zapisy historii mówionej, dokumenty, mikroreportaże i nowe refleksje dotyczące historii ludowej.
Rdzeniem książki pozostaje pytanie, czym właściwie jest to, co widzimy. Czego fotografia nie pokazuje i nie rozstrzyga? To nie tyle opowieść o osobach widocznych na zdjęciach, ile o samych zdjęciach i tych, którzy je wykonywali – fotografach i fotografkach, o ich motywacjach, warsztacie pracy, miejscu w wiejskiej społeczności. Tak oglądane chłopskie fotografie pozwalają spojrzeć z mniej oczywistej perspektywy na polską historię XX wieku.
Agnieszka Pajączkowska (ur. 1986) – kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni pracująca ze społecznością, kuratorka, edukatorka wizualna, animatorka kultury, autorka projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny” (2019, Wyd. Czarne), książki „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii” (2023, Wyd. Czarne) oraz wspólnie z Aleksandrą Zbroją książki „A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi” (Wyd. Poznańskie, 2019). Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze „Sztuki wizualne” (2015 i 2020). Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW.
W podejmowanych działaniach łączy refleksję akademicką z pracą twórczą i historią mówioną. W 2020 została laureatką Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego, była nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i nagrody im. Stanisława Barańczaka. Mieszka na Pogórzu Izerskim.