Porta w Pałacu. Spotkanie 8. – z Janem Popisem
Porta w Pałacu. Spotkanie 8. – z Janem Popisem
Gościem spotkania będzie wybitny muzykolog, publicysta i krytyk muzyczny Jan Popis, który specjalizuje się w muzyce fortepianowej. Spotkanie poprowadzi dr hab. Bartłomiej Kominek, prof. AMKP.
Artur Rubinstein w swojej ponad 80-letniej karierze pianisty wystąpił ponad 6000 razy. Fryderyk Chopin, niewiele ponad 30 a i tak najprawdopodobniej nie odważyłby się wystąpić na konkursie pianistycznym. To tylko dwie drobne ciekawostki, z życia wielkich pianistów.
Czy o muzyce fortepianowej i jej twórcach powiedziano już wszystko? Jaki cel mają największe pianistyczne konkursy? Czy Konkurs chopinowski nadal jest przepustką do wielkiej kariery? Odpowiedzi m.in. na te pytania oraz dużo więcej niezwykłych historii ze świata pianistyki poznamy podczas kolejnego spotkania cyklu „Porta w Pałacu”. Tym razem muzyce klasycznej przyjrzymy się z perspektywy krytyki muzycznej.
Jan Popis – muzykolog, krytyk muzyczny, producent oraz wydawca płyt z muzyką klasyczną, popularyzator muzyki. Ukończył studia muzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w muzyce fortepianowej. Od 1974 r. pracował w Polskim Radiu, w redakcjach i działach muzyki klasycznej, gdzie prowadził autorskie programy, w tym słynne „Środy chopinowskie”. Od 1975 r. komentował w PR oraz w TVP siedem kolejnych Konkursów Chopinowskich. Stworzył wydawnictwo płytowe. Jest producentem i redaktorem merytorycznym ok. 350 nagrań archiwalnych oraz nagrań fonograficznych zrealizowanych w PR. W 1998 r. podjął współpracę z Krystianem Zimermanem i z utworzoną przez niego Polish Festival Orchestra. Od 2007 r. był dyrektorem artystyczno-programowym wydawnictwa fonograficznego MUZA Polskie Nagrania. Obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” oraz Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Za swą działalność otrzymał m.in. medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków dla Krytyka Muzycznego Roku, medal Gloria Artis, medal Pro Sinfoniki, medal Pro Arte im. Ignacego Jana Paderewskiego.
Porta w Pałacu to cykl spotkań ze sztuką, których tematem przewodnim jest oczywiście muzyka! Stowarzyszenie Artystyczne Porta Musicae swoje działania projektuje z myślą o polskich kompozytorach i wykonawcach, jednocześnie współpracuje z artystami i artystkami zagranicznymi. Koncentruje się na działalności edukacyjnej, m.in. tworząc kursy muzyczne, organizując projekty cykliczne i wspierając działalność wydawniczą. Przyczynia się do wzbogacenia repertuaru muzyki najnowszej poprzez realizację prawykonań w ramach programu Zamówienia kompozytorskie. Organizuje i współorganizuje trasy koncertowe muzyków z Polski w kraju i za granicą. W realizowane działania wkłada całe serce, aby przekazać odbiorcom swoją pasję i miłość. Pokazując, że muzyka klasyczna może być żywa i interesująca, otwiera drzwi do świata kultury! Więcej informacji o Stowarzyszeniu Artystycznym Porta Musicae: www.portamusicae.art.pl. Cykl Porta w Pałacu jest realizowany przez Stowarzyszenie Artystyczne Porta Musicae we współpracy z KBF – instytucją kultury Miasta Krakowa i współgospodarzem Pałacu Potockich.